Külotlu Çorap Çeşitleri
18 Sep
0

Külotlu Çorap Çeşitleri

Yazar: emre Okunma: 1204

Kadın Külotlu Çorap Ürünleri

15.yüzyıldan itibaren kullanılmaya başlanan bayan çoraplar, modanın ayrılmaz bir parçası halini almıştır. 1590 yılından önce yün olarak üretilen çoraplar, bu dönemden sonra icat edilen örgü makineleri sayesinde, yün haricinde ipek, keten ve pamuklu kumaştan üretilmeye başlamıştır.

1920 yılına kadar, uzun ve kabarık elbiseler içine giyilen çoraplar,  1920 yılından sonra, daralan ve kısalan eteklerin altında daha fazla kullanılmaya ve dikkat çekmeye başlamıştır. Yani, bu döneme kadar özellikle Avrupa’da kadın giysisi olmak yerine,  erkeklerin kıyafeti olarak kabul edilen çoraplar, bu dönemden sonra kadın giysilerinin vazgeçilmez aksesuarı olarak kullanılmaya başlamıştır.

1920’li yıllara kadar kalın çoraplar kullanılırken, 1930 yılından sonra suni ve ipekli çoraplar, 1950 yılından itibaren de naylon çoraplar üretilmeye başlamıştır. 1959 yılına kadar ince çoraplar içerisinde jartiyer tercih edilirken, aynı yıl Allan Gant Senior tarafından icat edilen kadın külotlu çorap, jartiyerin yerini almıştır. 1965 yılında tek parça külotlu çorabın icadı ile, mini etek modası tetiklenmiş ve özellikle 1970 yılından sonra kadın dış giyim aksesuarının en önemli unsuru ve modanın yönlendiricisi olmayı başarmıştır.

Külotlu Çorap Çeşitleri

Kadın külotlu çorap çeşitleri, kalınlığına diğer bir deyişle denye ölçüsüne göre belirlenir. Ülkemizde 3 denyeden 300 denyeye kadar kalınlık mevcutdur. Ancak ince çorap olarak, 3 denyeden 70 denyeye olarak ele alınır.

Buna göre, süper ince-görünmez, şeffaf, yarı opak ve opak cinsler bulunmaktadır.

Kadın külotlu çorap çeşitleri ise şunlardır:

-          Ultra ince çoraplar,

-          Parlak ve mat çoraplar,

-          Günlük kullanıma uygun düz çoraplar

-          Desenli ince çoraplar ve

-          Vücut şekillendirici çoraplardır.

Çorapta devrim olan vücut şekillendirici çoraplar

Kadınların güzelliğine verdiği önemin farkında olan çorap üreticileri, bayanların vücut hatlarında beğenmedikleri bölgeyi kamufle eden ve zamanla o bölgedeki istenmeyen yağların erimesine olanak sağlayan inceltici çorapları piyasaya sunmuştur.

Bu çoraplardan biri olan, korseli kadın külotlu çorap modelinde kalça, üst bacak ve bel bölgesinde daha yoğun ve kalın ip kullanılarak, bu bölgelerdeki fazlalıkların gizlenmesi sağlanmıştır. Vücut şekillendirici spandex ipliklerden üretilen çorapların külot kısmı daha uzun olarak tasarlanmıştır. Böylece basen ve baldırlardaki sıkıntılı bölge daha kusursuz görünebilmektedir.

Kontrol top kadın külotlu çorap şekillendirici özelliği ile, özellikle ince elbiselerin dar taytların altında çok rahat kullanılabilmesidir. Ayrıca kaçmaz olarak üretilen bu modeller, kadınlara bu yönden de avantaj sağlamaktadır.

 

Yorumlar
Yorum yaz